راهنمای خرید تجهیزات ورزشی

دوچرخه ثابت | مزایا، انواع و نکات مهم در خرید

دوچرخه ثابت اسینینگ

دوچرخه ثابت :

دوچرخه ثابت ( Exercise Bicycle ) یک وسیله ورزشی است که دارای زین، پدال، و برخی انواع فرمان است و همانند دوچرخه سواری یک تمرین هوازی محسوب می شود و برای بدن فواید زیادی دارد که از جمله آن می توان به کاهش وزن و بهبود وضعیت قلبی عروقی در افراد اشاره کرد. دوچرخه ثابت انواع مختلفی دارد که از جمله آن می توان به دوچرخه ثابت معمولی، دوچرخه ثابت مبله و دوچرخه ثابت اسپینینگ اشاره کرد که در ادامه مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

دوچرخه ثابت باشگاهییکی از بهترین دستگاه های هوازی که برای رسیدن به تناسب اندام چه در باشگاه و چه در خانه به ما کمک زیادی می کند، دوچرخه ثابت است. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که نمی توانید زمانی را به باشگاه رفتن و استفاده از امکانات آن اختصاص دهید بهتر است برای خانه دستگاه هوازی انتخاب کنید.

از نظر فیزیک این دوچرخه ثابت کاملاً شبیه دوچرخه واقعی ست اما استفاده از آن نتیجه بهتری خواهد داشت و برای افراد با سنین مختلف و کسانی که مشکل جسمی خاصی ندارند استفاده از آن توصیه می گردد.کار با دوچرخه ثابت شبیه سازی شده ورزش دوچرخه سواری در دنیای واقعی می باشد؛ با این تفاوت که دردوچرخه ثابت همانگونه که از نام آن مشخص است مسافت مشخصی را رکاب میزنید بدون اینکه جابجایی صورت گیرد.

دوچرخه ثابت اسینینگ باشگاهیمزایای استفاده :

 • بالا بردن سیستم چربی سوزی و کاهش وزن
 • از بین رفتن چربی ها و صاف شدن شکم

لاغری با دوچرخه ثابت

 

 • ایجاد پاهایی عضلانی و  باسنی مناسب با اندامتان
 • افزایش استقامت سیستم قلبی عروقی
 • افزایش ظرفیت تنفسی ریه ها
 • کاهش ریسک ابتلا به دیابت
 • تاثیر گذار برای پیشگیری از آلزایمر و پارکینسون
 • افزایش قدرت بدنی
 • کاهش چشم گیر استرس
 • ترشح هورمون اندورفین ( هورمون نشاط آور و شادی بخش )
 • جلوگیری از فشار مضاعف بر روی مفاصل

عضلات درگیر با دوچرخه ثابت

 • ساخت و تفکیک عضله به وسیله تمرین
 • افزایش مقاومت ماهیچه ها
 • قابل استفاده برای هرگونه شرایط آب و هوایی

ران Exercise Bicycle

 • اشغال فضای کمتر نسبت به دستگاه های هوازی دیگر
 •  قیمت مناسبی نسبت به کارآیی
 • ایمنی و سهولت در استفاده از Exercise Bicycle
 • مناسب برای بیمارهای شایع پا مانند آرتریت، درد مفاصل زانو و …

ارگونومیک Exercise Bicycleانواع Exercise Bicycle :

تمامی دوچرخه ثابت ها چه خانگی باشند و چه باشگاهی از نظر ساختار به سه دسته تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت.

ایستاده:

دوچرخه های ثابت ایستاده یا معمولی؛ با داشتن زینی اغلب قابل تنظیم، میتوانند به کاهش وزن، لاغری و قوی شدن عضلات افراد کمک کنند. این رایج ترین نوع دوچرخه ثابت است. دوچرخه های نشسته از نظر عملکرد بیشتر شبیه دوچرخه های معمولی هستند. زین دوچرخه به طور مستقیم در بالای پدال قرار دارد و به راحتی می توان دسته های دوچرخه را گرفت. دوچرخه های ایستاده نسبت به دوچرخه های نشسته کالری سوزی بیشتری را به وجود می آورند و افراد می توانند هم روی زین بنشینند و دوچرخه سواری انجام دهند هم بایستند.

بهترین دوچرخه ثابت خانگینشسته(مبله):

این نوع دوچرخه بسیار راحت تر از دوچرخه های دیگر است. این نوع به طور کلی یک صندلی پهن و بزرگ و یک پشتی دارند، همچنین پدال این نوع از دوچرخه ها در جلوی زین قرار دارند که باعث می شود فشار کمتری به عضلات وارد شود. دوچرخه ثابت نشسته اغلب برای افراد مسن و کسانی که مشکلات حرکتی دارند و از زانو درد و کمردرد رنج می برند بسیار مناسب بوده و  افرادی که از بیمارهایی مانند ام اس و ضعف های حرکتی رنج می برند می توانند براحتی از آنها استفاده کنند. این نوع دوچرخه ثابت ها بیشتر جنبه پزشکی دارند و کاربر با استفاد مداوم و پیروی از یک برنامه اصولی می تواند به کاهش وزن و لاغری نیز دست پیدا کند.

دوچرخه ثابت مبله باشگاهیاسپینینگ:

دوچرخه ثابت اسپینینگ است حرفه ای ترین نوع دوچرخه ثابت محسوب می شود. این مدل با استفاده از یک چرخش وزن به وسیله یک سیستم انتقال متصل به پدال های زنجیره ای عمل می کند که همراه با ترمزهای تماس مستقیم است که به یک دوچرخه واقعی شباهت های بیشتری دارد. متخصصان اعلام کرده اند این Exercise Bicycle به دوچرخه های کورسی شباهت زیادی دارد و افرادی که می خواهند دوچرخه سواری واقعی و نزدیک به واقعیت را در منزل انجام دهند، بهتر است از این نوع دوچرخه استفاده کنند. افراد در هنگام رکاب زدن می توانند به صورت نیم خیز شوند و کالری بیشتری در زمان رکاب زدن با اسپینینگ بسوزانند و در مدت زمان کوتاهی تغییرات خوبی را در اندام خود مشاهده کنند.

دوچرخه ثابت اسینینگ 1

انواع دوچرخه ثابت از نظر مکانیزم:

دوچرخه های ثابت برخلاف دوچرخه های معمولی فاقد دنده می باشند. برای این دوچرخه ها نوعی سیستم مقاومت تعبیه شده است. که به سه دسته کلی تقسیم می شوند.

1-سیستم مقاومت تسمه نمدی یا اصطکاکی: این دسته بسیار شبیه دوچرخه های معمولی هستند. این گروه از دوچرخه ثابت ها به وسیله یک تسمه که به آن نمد دوخته شده است مستقیم مقاومت را اعمال می کنند یعنی هنگامی که به وسیله دستگیره تنظیم مقاومت تسمه کشیده می شود رکاب دوچرخه ثابت سفت می شود و هنگامی که دستگیره را برعکس بچرخانید تسمه شل شده و در نتیجه رکاب زدن ساده تر می شود .

قطعات دوچرخه ثابت

 

2-سیستم مقاومت مگنتی: این گروه از دوچرخه ثابت ها به وسیله یک چرخ چدنی و یک ردیف آهنربای قوی و با استفاده از درجه تنظیم مقاومت درجه سختی رکاب زدن را تنظیم میکنند. وقتی این آهنرباها به چرخ چدنی نزدیک می شوند باعث ایجاد مقاومت بیشتری می شوند و رکاب زدن سخت می شود و هنگامی که آهنربا از چرخ چدنی دور می شوند حرکت چرخ راحت تر می شود و در نتیجه رکاب زدن هم آسانتر می شود .دوچرخه های دارای این خاصیت بی صدا و بسیار روان هستند.

3-سیستم مقاومت الکترومگنتی: در این مکانیزم از یک صفحه مغناطیسی (آهنربا) که در دور فلایول به کار رفته شده استفاده میکند تا ایجاد مقاومت شکل بگیرد. نحوه تنظیم آن که از طریق صفحه کلید انجام می پذیرد به این صورت است که با کم و زیاد کردن درجه ؛ دستگاه به صورت اتومات این صفحه را به فلایویل نزدیک و یا دور میکند تا مقاومت کم و یا زیاد شود.

نکات مهم در خرید :

تحمل وزن

یکی از مهمترین نکاتی که باید در زمان خرید دوچرخه به آن توجه کنیم، تحمل وزن آن است و خریداران محترم باید حتما دستگاهی را تهیه کنند که تحمل وزن آن حداقل ۱۰ کیلو بیشتر از وزن مصرف کننده باشد تا در دراز مدت با مشکل و استهلاک بالا مواجه نشود.

طرز صحیح نشستن روی دوچرخه ثابتقیمت

قیمت دوچرخه های ثابت بر اساس کیفیت و کارایی و تحمل وزنشان تعیین می شوند و خریدار محترم در زمان خرید دستگاه، باید به این سه آیتم توجه داشته باشند و در صورت معقول بودن قیمت آن را خریداری کنند.

کیفیت

معمولا وارد کنندگان معتبر سعی بر این دارند که کلیه کالاهای ورزشی را با بالاترین سطح کیفی وارد کشور کنند، اما عده ای افراد سودجو هم هستند که برای بدست آوردن سود بیشتر دستگاه های بی کیفیت را به جای دستگاه های با کیفیت وارد کرده و به مشتریان توصیه می کنند و به فروش می رسانند. خریداران محترم قبل از خرید حتما باید به کیفیت همه جانبه کالا دقت کنند تا پس از خرید با مشکل مواجه نشوند

بهترین دوچرخه ثابت

نوع سیستم مقاومت

همانطور که گفته شد دوچرخه های ثابت از نظر مکانیزم سه نوع هستند و با توجه به نیاز شخص باید ملاک قرار بگیرند. مثلا برای کسانی که در ساختمان زندگی می کنند دوچرخه های مگنتی و الکترومگنتی بخاطر صدا و لرزش کم پیشنهاد مناسبتری است.

پدال

پدال هم یکی از مهمترین اجزای دوچرخه است که باید قبل از خرید حتما به آن توجه شود چرا که ٪۹۰ فعالیت دوچرخه سوار بر روی دوچرخه با پدال است، به همین دلیل باید از میزان کیفیت بالایی برخوردار بوده و در زمان خرید افراد باید جنس پدال، قدرت در پا زدن و راحتی در قرار گیری پا را مورد بررسی کامل قرار دهند.

رکاب Exercise Bicycleجثه

عده ای از افراد تمایل به خرید دستگاه های کم حجم و عده ای دیگر تمایل به خرید دستگاه های بزرگتر را دارند که امروزه با توجه به تنوع تولید در بازارهای ورزشی، می توان دوچرخه های ثابت را از کوچکترین تا بزرگترین ابعاد و در اندازه های مختلف مشاهده و خریداری نمود، بنابراین به هیچ عنوان نگران ابعاد و اندازه دستگاه نباشید، زیرا قطعا می توانید دوچرخه دلخواهتان را با ابعاد و جثه مورد نظر پیدا کرده و خریداری نمایید

کف پا Exercise Bicycleزین راحت:

زین و یا صندلی دوچرخه یکی از مهمترین مواردی است که در زمان خرید حتما باید به آن توجه شود، زیرا اغلب دوچرخه هایی که وارد بازار ورزشی می شوند بیشتر زیبایی داشته و از کیفیت بی بهره هستند . مهمترین نکته ای که در بررسی زین دوچرخه باید مدنظر داشته باشیم این است که حتما دارای زین طبی بوده و از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

لوازم دوچرخه ثابت

گارانتی و خدمات

یکی دیگر از مهمترین نکاتی که خریدار باید در زمان خرید دوچرخه به آن توجه کند، اعتبار و قدمت شرکتی است که قصد دارد از آن لوازم ورزشی خریداری کند، زیرا هرچقدر قدمت شرکت بالاتر باشد، خدمات و سرویس آن هم بالاتر خواهد بود. لازم به ذکر است که شرکت های قدرتمند علاوه بر واردات محصولات، واردات قطعات یدکی آنها را هم بر عهده می گیرند تا بتوانند به خوبی به مشتریان خود خدمات و سرویس ارائه دهند ولی شرکت های کوچکتر دیگر توان واردات قطعات یدکی را نداشته و فقط خود محصول را وارد می کنند

صفحه نمایشگر

دیدن سرعت پدال زدن، مسافت طی شده، کالری سوخته شده، برنامه‌های ورزشی و همچنین برنامه ورزش دوره‌ای از جمله المان‌هایی است که می‌تواند روی نمایشگر به شما نشان داده شود.

مانیتور دوچرخه ثابت

قابلیت جابجایی

در زمان گذشته به دلیل سنگین بودن وزن دستگاه افراد به تنهایی قادر به جابجا کردن دستگاه نبودند، رفته رفته تولید کنندگان به این فکر افتادند که چرخ هایی را در قسمت انتهایی دوچرخه تعبیه کنند تا مصرف کنندگان بتوانند به راحتی دوچرخه های سنگین وزن را هم جابجا کنند. خریداران هم در زمان خرید حتما باید این مورد را هم بررسی کنند.

تنظيمات صندلي، ارتفاع =و فرمان 

اگر قرار است افراد مختلفي از دوچرخه ثابت شما استفاده نمايند، بهتر است دوچرخه اي خريداري نماييد كه تنظيمات آن قابل تغيير باشد. قابل تغيير بودن هر يك از موارد مذكور، باعث تغيير در قيمت دوچرخه ثابت شما مي شود.

فروشگاه تجهیزات ورزشی «طب آسیا» از نمایندگان فروش دوچرخه ثابت در سراسر ایران بوده که انواع Exercise Bicycle را در برندهای مطرح جهانی از جمله توربو فیتنس ، آذیموس ، اسپرتک ، EMS ، پروتئوس ، آیرون مستر ، جی کی اکسر ، پاندا و … به مشتریان گرامی عرضه می دارد. شما می توانید به صورت آنلاین از انواع دوچرخه ثابت درسایت طب آسیا دیدن فرمایید و برای دریافت مشاوره با کارشناسان ما در تماس باشید.

دوچرخه ثابت 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.